AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSAR BELEDİYESİ KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Akhisar Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşti. Belediye Başkanı Besim Dutlulu gündeme dair açıklamalarda bulundu.

AKHİSAR BELEDİYESİ KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
08 Kasım 2023 - 20:21

Meclis toplantısı öncesinde konuşan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılını coşku ile kutladıkları belirterek şu açıklamalarda bulundu;  “Hepinizin bildiği gibi 29 Ekim’de Cumhuriyeti’mizin 100. yaşını kutladık. Akhisar tarihinin belki de en kalabalık fener alayını gerçekleştirdik. Gerçekten Akhisarlı olduğum için bir kez daha gurur duydum. Şehrimizi bayraklarla donattık, belediye anonslarından marşlar ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sesinden 10. Yıl Nutku’nu dinledik, resim ve fotoğraf yarışmaları gerçekleştirdik. Sergiler açtık, yerel konserler düzenledik, bisiklet turu yaptık, motosiklet ve araçlarla şehir turu yaptık, genci yaşlısı yüzlerce vatandaşımızın katılımıyla Milli Egemenlik Meydanında zeybek oynadık, marşlar eşliğinde 100. Yıl coşkumuzu gururla ve doyasıya yaşadık. Akhisar halkı olarak Ata’mızdan aldığımız bu kutsal emaneti bugün, yarın ve daima yaşatacağız. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurtuluşta ve kuruluşta emeği geçen tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum. Ülkemiz var olsun. Nice yüz yıllarımız olsun”dedi.

“MANİSA’NIN GURURU ÖZGÜR ÖZEL, GENEL BAŞKANIMIZ OLDU”

Başkan Dutlulu ayrıca 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlığa seçilen Özgür Özel’i de kutlayarak, Manisa’nın büyük bir gurur yaşadığını söyledi. Başkan Dutlulu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde tarihi bir kurultay gerçekleştirdik. Partimizin 38. Olağan Kurultayı birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleşti.2 adayın yarıştığı bu kurultayın sorunsuz şekilde gerçekleşmesi Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokrasiyi yaşattığını ve değişimi gerçekleştirebileceğini tüm Türkiye’ye gösterdi.

Partimizin kurucusu ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği fikirlerin ışığında, partimizin ve ülkemizin geleceğine daha fazla katkı sunacağına inandığımız, çalışkanlığıyla, fikirleriyle hepimizin yakından tanıdığı Manisa’mızın gururu Özgür Özel, delegelerin destekleriyle Cumhuriyet Halk Partimizin 8. Genel Başkanı olarak seçildi ve hepimizi gururlandırdı. Emekleri için önceki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetin Yeni Yüzyılında Genel Başkanımız Özgür Özel ile birlikte yerelden genele ülkemizi daha aydınlık günlere taşımak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Genel Başkanımızın Manisalı olması üzerimize düşen sorumluluğu daha da arttırıyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları olarak bu sorumluluk ve heyecan ile halkımıza daha çok hizmet üretmek için tüm gücümüzle çalışacağız. Bildiğiniz gibi Genel Başkanımız Özgür Özel ilk ziyaretini dün baba ocağı Manisa’ya gerçekleştirdi. CHP İl Başkanlık binası önünde partililerimize ve vatandaşlarımızla buluştu. Bu tarihi ziyarete biz de meclis üyelerimizle birlikte eşlik ettik. Dolayısıyla affınıza sığınarak dün gerçekleştireceğimiz Kasım ayı meclis toplantımızı bugün gerçekleştiriyoruz. Bu konuda gösterdiği anlayış için meclisimizdeki tüm siyasi parti temsilcisi meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

“MASUM SİVİLLERİ HEDEF ALANLARIN KARŞISINDAYIZ”

İsrail-Filistin savaşı ile ilgili İsrail ürünlerinin boykot edilmesi konusundaki görüşlerini dile getiren Başkan Dutlulu, masum sivilleri hedef alan, bebeklerin üzerine bomba yağdıran İsrail’in ve Hamas örgütünün karşısında, masum halkların yanında olduklarının altını çizdi. İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son 20 yılda 1,41 milyar dolardan 2022’de 8,91 milyar dolara yükseldiğini belirten Başkan Dutlulu, Türkiye Cumhuriyeti’nin mevcut hükümetinin alacağı her türlü boykot kararını destekleyeceklerini söyledi. Başkan Dutlulu, konuşmasında şu açıklamaları yaptı;

“Sizlerin de bildiği gibi ülkemizde dönem dönem İsrail ürünleri boykot ediliyor. Fakat devletimiz bu konuda net bir duruş sergilemiyor maalesef. Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi her yıl artıyor; 2002 yılında 1,41 milyar dolar olan ticaret hacmi azalacağına 2022’de 8,91 milyar dolara kadar çıktı. Bana sosyal medyadan boykot önerileri geliyor. Buradan hepsine toplu cevap vermiş olayım; devletimizin alacağı her türlü boykot kararının arkasındayız. Coca Colayı sosyal tesislerden çıkartacak mısın diye soruyor vatandaşlarımız. Coca Cola’nın sahibi aynı zamanda Anadolu Holding’in sahibi.  Anadolu Holding ayrıca TOGG araçlarının da sahibi. Anadolu Holding’in Türkiye’de 9 tane kola fabrikası var. Bu fabrikalarda dolaylı yolda 30000 Türk vatandaşı geçimini sağlıyor. Bizim üzerimize düşen bir şey varsa, devletimiz bunları boykot ediyoruz derse, biz de üzerimize düşeni yaparız. Ama TOGG’u yapan bir kurumu boykot edin demek biraz değişik ve mantıksız oluyor. Tekrar söylüyorum, devletimiz, şu anda iktidarda AK Parti var, Cumhurbaşkanımız bu bu markaları sokmayın belediyelere diye bize söylesin. Biz de gereğini yapalım. Şunun altını çizmek isterim, masum ve sivil vatandaşlara zulüm eden İsrail’in yaptığı devlet terörünün ve aynı şekilde Hamas’ın sivil vatandaşlara yönelik yaptığı eylemlerin karşısındayız. Savaşlara bir an önce son verilmeli” dedi.

SAYIŞTAY DENETİM SONUÇLARI OKUNDU

Akhisar Belediyesinde gerçekleştirilen Sayıştay denetimi ile ilgili de konuşan Başkan Dutlulu , “Sayıştay denetimini atlattık. Yasa gereği sayıştay sonuçlarını meclis üyelerine bildirmemiz gerekiyor. Sayıştay denetiminde tahmin ettiğimiz gibi sonuçlar bire bir çıktı. Denetim görüşünün dayanağı bulgularda, herhangi bir denetim bulgusu tespit edilmediği belirtildi.Diğer bulgularda ise parasal limitler dahilinde yapılan mal alımlarında bütçeye konulan ödeneğin yüzde 10’unun aşılması sonucu çıktı. Bu konuda ihaleler yapıyoruz, iptal oluyor biz de birçok belediye gibi ödeneği aşmak durumunda kalıyoruz. Enflasyon düşerse ekonomi düze çıkarsa gereğini yaparak bu tarz sorunları yaşamayacağız. Diğer bir sonuç ise Taşınmazların cins tahsislerin yapılmadığı kararı. Bu konuda da imar müdürlüğü ile görüşeceğiz. Bu konuda sıkıntıyı da çözeceğiz. Önümüzdeki dönemde de Sayıştay raporlarımız benzer şekilde çıkacak” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi İbrahim Emre Ursavaş’ın, partisinden istifa etmesi üzerine, bağlı bulunduğu Kültür Komisyonu’na İyi Parti’nin teklifi üzerine Nurullah Zağlı, Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonuna ise Mustafa Ali Kındıroğlu getirildi.

Sonrasında gerçekleştirilen Kasım ayı Meclis toplantısında gündem maddeleri tek tek görüşüldü ve alınan kararlar şöyle oldu; gündemin 1. maddesi Dolu Kadro Derece Değişikliği oy birliği ile kabul edilirken, gündemin 2. maddesi mevcut yerleşme alanlarının Deprem kapsamında değerlendirilmesi ve gündemin 3. maddesi Eroğlu Mahallesindeki 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı talebi İmar Komisyonuna havale edildi. Gündemin 4. ve 5. maddeleri İmar Komisyonu’ndan geldiği şekliyle meclisite oy birliği ile kabul edilirken, ek gündem olarak meclise gelen İhtisas Komisyonu Seçimi de oy birliği ile kabul edildi. Aralık ayı meclis toplantısının 5 Aralık 2023 Salı günü saat 16.00’da olacağı bildirildi.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.