AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSAR BELEDİYESİ MERKEZ ÇARŞI PROJESİNİ CANLANDIRACAK

Akhisar Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, birinci oturumda komisyonlara havale edilen 4 rapor görüşülürken Akhisar Merkezi’nde bulunan ve Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından başlatılan ‘Merkez Çarşı Canlandırma Projesi yeniden gündeme geldi. Başkan Besim Dutlulu, bölge esnafı ve vatandaşların daha fazla mağduriyet yaşamaması için Akhisar Belediyesi olarak bu projeye destek vereceklerini söyledi.

AKHİSAR BELEDİYESİ MERKEZ ÇARŞI PROJESİNİ CANLANDIRACAK
17 Ekim 2023 - 18:56

Toplantıda, birinci oturumda komisyonlara havale edilen 4 rapor görüşülürken Akhisar Merkezi’nde bulunan ve Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından başlatılan ‘Merkez Çarşı Canlandırma Projesi yeniden gündeme geldi. Başkan Besim Dutlulu, bölge esnafı ve vatandaşların daha fazla mağduriyet yaşamaması için Akhisar Belediyesi olarak bu projeye destek vereceklerini söyledi.

Akhisar Belediyesi’nin de desteklediği Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından başlatılan ‘Merkez Çarşı Canlandırma Projesi’nde, 18 Ocak 2018 tarihinde yer teslimi yapılmış fakat 18 Mart 2018’de atılan temeller sırasında tarihi eser çıktığı için proje bekletilmişti. Daha sonra bölgede Akhisar Belediyesi ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce imzalanan protokol çerçevesinde çalışmalar yapıldı. Uzun zamandır atıl duran ve bölgedeki esnafın da tepkisini çeken Merkez Çarşı Projesini, Akhisar Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında yeniden gündeme getiren Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, bu projenin şehre kazandırılmasının oldukça önemli olduğunu ve Akhisar Belediyesi olarak destekleyeceklerini iletti.

Başkan Dutlulu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Akhisar’ın tam merkezinde Akhisar Ticaret Odasına ait olan bir yerimiz var. Burası 3. derece sit alanı olarak geçiyor. Bu alanla ilgili bir proje hazırlandı; üstü kapatılacak ve altında dükkanlar olacak, üzerinde ise araçlar için otopark olacak. Akhisar Ticaret Odası artan maliyetler sebebiyle bu projeyi tek başına yapmak istemiyor. Biz de Akhisar Belediyesi olarak onlara destek olmak istedik. Amacımız Merkez Çarşının canlandırılması ve bölge halkı ile esnafımızın yaşadığı mağduriyeti sona erdirmek.

Bu kapsamda, meclis üyelerimizin de onayı olursa Akhisar Belediyemiz ile Akhisar Ticaret Odası arasında protokol yapacağız. Buradan para kazanma gibi amacımız yok, rant yok. Tek isteğimiz şehrimizin merkezindeki bu alanın yeniden şehre kazandırılması ve bölgenin otopark ihtiyacını karşılamak. Yapacağımız çalışmaların 1 veya 1 buçuk yıl süreceğini düşünüyoruz. Tamamlandıktan sonra bu bölge Akhisar’ın güzel yerlerinden biri olacak” ifadelerini kullandı.

Merkez Çarşıyı Canlandırma Projesine verilecek destekle ilgili ek gündem maddesi, yapılan oylama sonucu oy birliği ile meclisten geçti.

“KAYSU FİYATLANDIRMA KARARI BÜYÜKŞEHİRDEN ALINIYOR”

Başkan Besim Dutlulu, Katı Atık Yönetim Tarifesi (KAYSU) fiyatlandırması ile ilgili gündem maddesinde de şu açıklamaları yaptı; “ Hepinizin bildiği gibi, KAYSU fiyatlarını ilk başta her ilçe kendi belirliyordu. Akhisar Belediyesi olarak biz Manisa’daki en düşük su tarifesini uyguluyor ve bununla övünüyorduk. Baktılar ki, ilçeler arasındaki fiyatlandırmalarda uçurumlar var; biz alıyoruz 3 TL başka ilçe alıyor 15 TL. Bu fiyatlandırmaların hepsinin Manisa Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararlarla belirlenmesi uygun görüldü. Artık kararlar Manisa’dan alınıyor ”dedi.

2024 yılı Katı Atık Yönetim Sistemi Gelir Tarifesi, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geldiği şekliyle oy çokluğu ile kabul edildi.

“MECLİSTE TÜM SİYASİ PARTİLERLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Dutlulu ayrıca Akhisar Belediye Meclisi’nde tüm partiler ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek ; “Bütçenin hazırlanmasında ilgili müdürlükleri, plan bütçe komisyonunu ve yapıcı muhalefet partilerine teşekkür ediyorum. İlk günden beri tüm meclis üyelerimiz ile uyumlu şekilde çalışıyoruz. Mecliste 4 siyasi parti var hepsi iyi niyetli, hepsi Akhisar’ı bir adım daha öteye nasıl taşırız fikriyle çalışıyor. Şeffaflık konusundaki hassasiyetimizi hepiniz biliyorsunuz. Her türlü bilgiyi herkese veriyoruz. İhalelerimiz, meclis toplantılarımız ve diğer tüm görüşmelerimizi canlı yayınlıyoruz. Diğer tüm kararlarımızı da belediye internet sitemizden kolayca öğrenebilirsiniz ”dedi.

Kasım ayı meclis toplantısının 07 Kasım 2023 Salı günü saat 16.00’da gerçekleştirileceği bildirilerek, Ekim ayı meclis toplantısının ikinci oturumu sonlandırıldı.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.