AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSAR BELEDİYESİ ŞUBAT AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye’yi derinden etkileyen depremin ardından ertelenen Akhisar Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısı bugün saat 16.00’da, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun başkanlığında yapıldı. Meclis öncesinde, depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

AKHİSAR BELEDİYESİ ŞUBAT AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
15 Şubat 2023 - 10:31

Baş sağlığı ve geçmiş olsun dilekleri ile sözlerine başlayan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Yüreğimiz yanıyor. Son açıklamalara göre 31 bin 643 yurttaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlıyla sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

Depremin olduğu ilk günden itibaren Türk milleti birlik oldu. Bizler de o andan itibaren çalışmalara başladık. Ben bu konuda emeği geçen, elinden gelen her şeyi yapan herkese çok teşekkür ediyorum.

Halkımızın bilgilenmesi açısından en kısa şekilde bilgilendirmede bulunmak istiyorum. Depremin ilk günü 7 adet damperli kamyon ve 14 adet kamyon şoförümüz, 1 adet ambulans ve 2 adet şoförü ve ATT’yi görevlendirdik. Manisa AFAD ile koordineli olarak Adıyaman deprem bölgesine sevk ettik. Ayrıca belediyemizin acil müdahale ekibi olarak yetiştirdiğimiz AKUT eğitimi alan, kurtarma kabiliyeti olan 8 adet teknik personelimiz bölgeye sevk edildi. 7 Şubatta belediyemize ait bir adet otobüs ve 2 adet şoför 19 adette donatılmış teknik eleman bölgede ciddi çalışmalar yaptı. Ayrıca iş makinası 1 adet de bekoloder bölgeye sevk edildi.

9 Şubat tarihinde yine belediyemize ait bir adet otobüs ve 3 adet şoför ilçemizden gönüllü operatörler ve teknik heyet ile bu sefer Hatay’a sevk edilmiştir. Hatay dönüşünde ise afet bölgesinden Akhisar’ımıza gelmek isteyen vatandaşlarımızı getirdi.

11 Şubatta Akhisar ilçesinde bulunan AFAD’a ait 38 konteyner, 3 vinç, 1 lowbet ve 2 adet kamyon şantiyemizde toplanıp 20 adet tıra da gidiş geliş yakıtları belediyemiz tarafından karşılanmak üzere Adıyaman deprem bölgesine sevk edildi.

13 Şubat tarihinde gidiş-gelişi belediyemiz tarafından karşılanmak üzere 1 tır, 92 adet soba ve 100 çuval odun Kahramanmaraş deprem bölgesine teslim edildi. Yine Malatya deprem bölgesine gitmek üzere sobalar ve 9 adet konteyner sevk edildi.

Toplamda 7 kamyon, 2 otobüs, 1 iş makinası, 1 ambulansımız, 9 şoförümüz, 2 operatörümüz, 2 Acil Tıp Teknisyenimiz, 8 Acil Müdahale Ekibimiz, 19 kişilik gönüllü tekniker ekibimiz, 38 konteyner, 19 yakıt verilen tır, 92 soba ve 100 çuval yakacak odun son iki gündeki rakamlardır. Ayrıca toplamda deprem bölgesine giden araçlara 10 bin 450 litre mazot verilmiştir. 6 bin 905 litre daha mazot desteğinde bulunacağız.

AKHİSARLILARIN GETİRDİĞİ YARDIMLAR 50 TIRA ULAŞTI

Bunun dışında toplam gönderdiğimiz yardım tırımız 50 adete yükselmiştir. Bu rakam da birçok ilden bile fazladır. Bu da Akhisar halkı sayesinde olmuştur. Destek sağlayan tüm Akhisar halkına sonsuz teşekkürler. Gerçekten Akhisarlı olduğum için gurur duyuyorum. Her afette Akhisar halkı merhamet ve dayanışma duygusunu fazlasıyla ortaya koyuyor.

AKHİSAR BELEDİYESİNE ULAŞAN 200 DEPREMZEDEYE DESTEK SAĞLADIK

Akhisar’a gelen yaklaşık 200 Depremzedeyi misafir ederek, tüm ihtiyaçları noktasında destek verdik. Bu rakam, tabii ki bize ulaşan rakam. Şehrimize gelen depremzedelerin 500’lü rakamlara ulaştığını düşünüyoruz. Burada çeşitli noktalarda kalan depremzedelerin tüm ihtiyaçlarını da Akhisar Belediyesi olarak karşılıyoruz. Şuanda 60’ın üzerinde hazır evimiz var; bu evlerde misafirlerimizi konuk etmeye başladık. Dayalı-döşeli, kullanıma hazır, müsait ya da boş evleri olan vatandaşlarımız lütfen 444 11 45 numaralı telefondan bizimle iletişime geçsinler. Depremden kurtulup şehrimize gelen afetzedelerin tüm ihtiyacını el birliğiyle, dayanışma ile karşılayalım. Bunu da buradan bir kez daha duyurmuş olayım. Akhisar Belediyesi olarak tüm imkanlarımızla depremin yaralarını sarmak için seferberlik halindeyiz.

Deprem bölgesinden 71 vatandaşımızı kendi imkanlarımız ile getirdik ve 1 otobüsümüz şuanda yolda 31 maden işçimizi Soma’ya götürüyor. 1 otobüsümüz ise birazdan tekrardan afet bölgesine doğru yola çıkacak. Afet bölgesindeki Akhisarlı hemşehrilerimizi alarak ilçemize getirecek” dedi.

14 gündem maddesinin yer aldığı meclis toplantısının birinci maddesindeki norm kadro değişikliği oy birliği ile kabul edildi. İkinci gündem maddesindeki satış yetkisi oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi kabul edildi. Üçüncü gündem maddesinde yer alan muhtarlık harcamalarına destek oy birliği ile Plan ve Bütçe komisyonuna havalesi kabul edildi.

DEPREMZEDELER OTOBÜSLE AKHİSAR’A TAŞINDI

Otobüs alımı konusunun yer aldığı dördüncü gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Özellikle içerisinde olduğumuz deprem sürecinde Akhisar Belediyesi’nin kendi otobüslerinin olmasının ne derece önemli olduğunu gördük. 10 ilden gelecek Akhisarlı vatandaşlarımızı kendi otobüslerimizle ve Akhisar Seyahat’ten kiraladığımız otobüslerle ilçemize getirdik. Hatta en son İstanbul Büyükşehir Belediyemizin şehir içi ulaşımda kullanılması için ilçemize hibe ettiği halk otobüsü bile depremzedeleri afet bölgesinden Akhisar’ımıza taşıdı. Çok konforlu olmayabilir, bunun için kusura bakmayın ama oldukça faydalı oldu. Tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bizim ne kadar otobüs ve minibüsümüz olursa o kadar iyi olacağını düşünüyoruz. Alabilirsek, gücümüz yeterse sizlerden yetki istiyorum” dedi.

Beşinci gündem maddesindeki Ulucami Mahallesine 1 adet trafo alanı ayrılmasının İmar Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. Altıncı gündem maddesinde yer alan Atatürk Mahallesi 1077 Ada 1 parseldeki değişiklik hakkında kararın İmar Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi.

Yedinci gündem maddesinde yer alan Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün inceleme konulu yazılarının İmar Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. Sekizinci gündem maddesinde ise Kayalıoğlu Mahallesi numarataj talebinin İmar Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. Dokuzuncu gündem maddesinde yer alan Hürriyet Mahallesi 540 ada 11-13-26 parselleri kapsayan konunun İmar Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. 10 ve 14.maddelerindeki komisyon kararları da oy birliği ile kabul edildi.

Dilek ve temennilerin ardından meclis toplantısı sona ererken, Mart ayı olağan meclis toplantısının 7 Mart Salı günü saat 16.00’da yapılması kararlaştırıldı.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.