AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSAR POLİSİ HAREKETE GEÇTİ! SAZAN SARMALI DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!

Son zamanlarda Türkiye’nin birçok bölgesinde otomobil alım-satım süreçlerinde artış gösteren “Sazan Sarmalı” adı verilen dolandırıcılık olaylarına karşı Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri uyardı.

AKHİSAR POLİSİ HAREKETE GEÇTİ! SAZAN SARMALI DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!
21 Kasım 2023 - 17:11

Polis ekipleri, vatandaşları “Sazan Sarmalı” adı verilen dolandırıcılık faaliyetlerine karşı bilinçlendirmek amacıyla, “araç alıp satarken dikkatli olun” sloganıyla hazırlanan afişler, şehrin çeşitli noktalarına asıldı.

Afişler, özellikle noterler, oto ekspertiz bayileri ve halkın yoğun olduğu alanlarda yer alıyor. Bu girişim, vatandaşları, otomobil alım-satım işlemleri sırasında karşılaşabilecekleri potansiyel dolandırıcılık taktikleri konusunda uyarıyor ve bilgilendiriyor.

Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlar, vatandaşların bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olmaları için şu önerilerde bulunuyor:

*Araç alım-satım işlemlerinde, ödemenin araç ruhsat sahibinin hesabına yapılmasına özen gösterin.
*İşlemler sırasında araç fiyatını doğrudan ruhsat sahibiyle yüz yüze görüşün.
*Telefonda size yönlendirmelerde bulunan üçüncü şahıslara itibar etmeyin ve araç ile ilgili bilgileri noterde yüz yüze olduğunuz araç sahibiyle doğrulayın.
*Satıcı veya alıcı tarafından sunulan bahanelere (örneğin, aracı akraba veya arkadaş alacak/satacak gibi) şüpheyle yaklaşın.

SAZAN SARMALI DOLANDIRICILIĞI NEDİR?

“Sazan Sarmalı” terimi, hem alıcı hem de satıcı rolünü üstlenerek birden fazla kişiyi dolandıran karmaşık bir dolandırıcılık yöntemini ifade eder. Genellikle internet üzerinden gerçekleştirilen bu dolandırıcılıkta, dolandırıcı, araç satışı için ilan veren kişiyle temasa geçerek, güven kazanıyor ve ardından aynı aracı daha düşük bir fiyata tekrar satışa sunuyor. Dolandırıcı, gerçek araç sahibi ve yeni alıcıyı bir araya getirerek, noter işlemleri sırasında ödemenin kendi kontrolündeki bir hesaba yapılmasını sağlıyor.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.