AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSAR’DA 1. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ FAALİYETE GEÇİRİLDİ

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Sıfır Atık Yönetmeliği kriterlerine uygun olarak kente kazandırdıkları 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi hakkında bilgiler verdi. Başkan Dutlulu, “Temiz bir doğa ve atıkların geri dönüştürülerek yeniden ekonomiye kazandırılması için hayata geçirdiğimiz 1 Sınıf Atık Getirme Merkezimiz Akhisar’ımıza hayırlı olsun. Bu merkezimiz, yüzbinlerce ağacın korunmasına, kaynak sularımızın daha temiz olmasına fayda sağlayacak ve kirlenmesinin önüne geçecek. Hem yeşili, doğayı koruyacak, hem de çöpleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandıracağız” dedi.

AKHİSAR’DA 1. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ FAALİYETE GEÇİRİLDİ
18 Mart 2024 - 17:46

‘Her atık çöp değildir, değerlidir!’ diyerek sözlerine başlayan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, geri dönüşebilen atıkların, doğayı kirletmeden tekrar ekonomik değere dönüştürülmesi için bu çalışmaya imza attıklarını söyledi.

Sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle çalışmalarına devam eden Akhisar Belediyesi, 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ile doğayı koruyacak ve geri dönüşebilen atıkları yeniden ekonomiye kazandıracak. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmanın herkesin vazifesi olduğuna değinen Başkan Dutlulu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2019 yılından bu yana çevre dostu, doğayı koruyan ve kaynaklarını doğru kullanan bir belediye olduk. Geri dönüşüm konusunda atık pillerin, ilaçların, kesici ve doğaya zararlı maddelerin doğayı kirletmeden bertaraf edilmesi için çalışmalar yaptık. Eczanelere bıraktığımız atık ilaç toplama kutuları, okullara ve muhtarlıklara bıraktığımız atık pil toplama kutuları, bayat ekmek kutuları, giysi kumbaraları gibi birçok konuda çalışmalarımız oldu.

Bugün de geri dönüşüm ve atık toplama merkezimizi şehrimize kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Maalesef günümüzde de bir iklim krizi var. Bu kriz beraberinde de ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan ciddi sorunları getiriyor. Yerel yöneticiler olarak çevre, doğa ve geri dönüşüm konusundaki tüm sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Gelecek nesillerimize daha temiz ve daha güzel bir çevre bırakmak için tüm gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu.

“YEŞİLİ KORUYACAK, ÇÖPLERİ EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ”

Doğayı en çok kirleten ve kaybolma süresi en uzun olan özellikle pil, plastik ve yağ gibi atıkların geri dönüştürülmesi ile ekonomik gelir de elde edileceğine değinen Başkan Dutlulu, “Bu tesis yüzbinlerce ağacın korunmasına, havamızın ve kaynak sularımızın daha temiz olmasına fayda sağlayacak ve kirlenmesinin önüne geçecek. Aynı zamanda da bu ürünler farklı sanayi alanlarında geri dönüştürülecek. Hem yeşili, doğayı, havamızı koruyacak, hem de çöpleri ekonomiye kazandıracağız.

“YAŞANABİLİR VE YARINLARA BIRAKILABİLİR BİR AKHİSAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Öte yandan toplanacak atık yağlar, kimyasal işlemlerden geçirilerek petrol türevi olan biodizel araç yakıtı katkı maddesi olarak kullanılabilecek. 1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirlettiği düşünüldüğünde çevre kirliliğinin de ciddi oranda önüne geçmiş olacağız. Yaşanabilir ve yarınlara bırakılabilir bir Akhisar için çalışmaya devam edeceğiz.

5 litreye kadar yağ biriktirenler, Akhisar Belediyesi ile iletişime geçip, toplanan atık yağları evlerinde görevli ekiplere teslim edebilecekler. Atık toplama araçlarımız biriktirilen atıkları halkımızın kapısına giderek teslim alacak.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.