AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSAR’DA 10 BİN YILLIK ATA TOHUMU KARAKILÇIK BUĞDAYI HASADI YAPILDI  

Akhisar Belediyesi’nin toprakla buluşturduğu, geçmişi 10 bin yıla dayanan ata mirası karakılçık buğdayının hasadı gerçekleştirildi.

AKHİSAR’DA 10 BİN YILLIK ATA TOHUMU KARAKILÇIK BUĞDAYI HASADI YAPILDI  
23 Haziran 2023 - 20:15

Hasada katılan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu,  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 50 kilo aldıkları doğal ve yerli karakılçık buğdayı ata tohumlarını üreterek 10 tona ulaştırdıklarını ve üretimi daha da yaygınlaştırmak için Akhisarlı çiftçilere ücretsiz karakılçık tohumu dağıtacaklarını ifade etti.

Akhisar Belediyesi, tarımsal üretimdeki faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürüyor. Önceki dönemlerde atıl ve boş duran belediye arazilerinde son yıllarda birbirinden farklı birçok tarımsal gıda ürününün üretimi gerçekleştirildi. Üretilen ürünler hem satılarak belediyeye ek gelir getirdi, hem de ilçedeki ihtiyaç sahiplerine erzak olarak dağıtıldı.

2020 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 50 kilo alınan Karakılçık buğdayı ata tohumlarını, bu yıl itibari ile 10 tona ulaştırdıklarını Belirten Başkan Dutlulu, “Bizlere miras kalan, binlerce yıllık ata tohumu karakılçık buğdayı Akhisar’ımızda hayat bulmaya devam ediyor. Belediye arazilerimizde ürettiğimiz atalık karakılçık buğdayını bugün hasat ettik.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 50 kilo aldığımız ata tohumlarını, üreterek 10 tona ulaştırdık. Verimli, bereketli, sağlıklı ve faydaları saymakla bitmeyen yerli karakılçık buğday tohumunu şimdi çiftçilerimize dağıtarak üretimini yaygınlaştıracak ve gelecek nesillere miras bırakacağız. 10 bin yıllık tarihe sahip olan ata tohumumuz karakılçık buğdayımız, Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinden Akhisar’ımızda hayat bulmaya devam edecek. Hayırlı ve bereketli olsun” dedi.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.