AKHİSAR KULİS HABER

BAŞKAN DUTLULU, “BAHANE DEĞİL HİZMET ÜRETMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Akhisar Belediye Meclisi’nin 2023 yılı Nisan ayı toplantısı Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında gerçekleştirildi.

BAŞKAN DUTLULU, “BAHANE DEĞİL HİZMET ÜRETMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”
04 Nisan 2023 - 20:44

Tüm Müslüman aleminin Ramazan ayını tebrik ederek sözlerine başlayan Besim Dutlulu, görev süresinin 4. yıldönümü dolayısıyla teşekkür konuşması yaptı.

Başkan Dutlulu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün görev süremizin 4’üncü yılı. 4 yıllık hizmet süremizi başarılı projelerle geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz. Akhisar’da belediyecilik anlayışını, başkan yardımcılarımız, meclis üyelerimiz, müdürlerimiz ve çalışanlarımızla birlikte değiştirmek için çabaladık. Asık suratlı halktan kopuk belediye olmamaya çalıştık. Tam tersine şeffaf, güler yüzlü halka dokunan, kaynaklarını halk için harcayan bir belediye olmaya çalıştık. Halkımızdan aldığımız geri dönüşler de bu konuda başarılı olduğumuzu gösteriyor.

Biz belediyeye gelmeden önce halk arasında ‘Belediye borç içerisinde’, ‘Bunlar hizmet, yatırım yapamaz. Çöpleri bile toplayamaz’, ‘Bunlar maaş ödeyemez’ gibi çok sayıda spekülasyonlar vardı. Bazıları tarafından bu tarz propagandalar yapılıyordu. Ama 4 senenin sonunda gördük ki, hem çok başarılı yatırımlar yaptık, hem Manisa genelinde işçilerine en çok maaşı veren belediye olmanın gururunu yaşadık. Önceki dönemde işçilerimiz asgari ücretten 50-100 TL fazla alırken bizim dönemimizde maaşları çok yüksek rakamlara ulaşmaya başladı ve bu duruşumuzla diğer belediyelere de örnek olduk.  Cumhur ittifakının belediyeleri de bizden sonra, işçilerine bize yakın rakamlar açıklamaya başladı.  Şunu gördük; demek ki doğru bir yaklaşım iktidar partisindeki birçok hatayı bile düzeltebiliyor. Bu bakımdan Manisa’daki tüm işçilerin herhalde Cumhuriyet Halk Partili Belediyelere bir teşekkür borcu olduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir yatırımdan eksik kalmadık. Asfalt yatırımımız, park yatırımımız, mahalle kreşlerimiz, güneş enerjisi yatırımımız, semt pazarımız ve daha sayamayacağım onlarca yeni yatırım yaptık. Yeni kaynaklar yaratarak şehrimize hizmet etmek için mücadele ettik. Ama kaynak ararken halkımıza hiç yüklenmedik.  Vergileri arttırmadık, en az seviyede tuttuk. Örnek verecek olursak, zor şartlarda çalışan pazarcı esnafımızın işgaliye bedellerini 4 sene boyunca hiç yükseltmedik. Su için toplanan KAYSÜ vergisini de Manisa’da en az alan belediyelerden birisi olduk.

“SİYASİ PARTİLERE GÖRE DEĞİL, İHTİYAÇLARA YÖNELİK ÇALIŞTIK”

Bu 4 senelik görev süremizde en temel amacımız halkımızın huzuru ve mutluluğu oldu. Bu doğrultuda da çalışmaya devam edeceğiz. Bana göre en önemli şeylerden birisi, hiçbir şekilde partizanlık yapmadık. Siyasi partiye göre hizmet götürmedik. İhtiyaçlara yönelik çalıştık. Bize oy versin ya da vermesin hangi mahallenin, köyün ihtiyacı varsa onların yanında olduk. Her siyasi görüşten vatandaşımızı işe aldık, almaya da devam edeceğiz. Hiç kimseye, ‘Git önce partiye üye ol, sonra gel biz seni işe alalım’ demedik ve böyle bir sistem kurmadık.

Bugün kimse ‘Ben şu partiliyim diye benim işim yapılmadı’ diyemez, çünkü herkese eşit davrandık. Evet, biz siyasi olarak buraya geldik ama bu makam tüm Akhisar halkınındır. Bu düşünceyi hiç unutmadan hizmetlerimize devam ediyoruz. Herkesi kucakladık.

İttifak ortağımız İYİ Parti ilçe başkanımız, meclis üyelerimiz ve başkan yardımcımızla çok uyum içerisinde çalıştık ve diğer siyasi partilere örnek olduk.

“AKHİSAR’DA YAPILMAMIŞ PROJELERİ YAPTIK”

Şöyle bir geriye baktığımızda bahane değil hizmet üretmenin gururunu yaşıyoruz.  Akhisar’da daha önce hiç yapılmamış işlerden bahsediyoruz. Yaptığımız her hizmet daha önce hiç yapılmadığı için tepki çekiyordu. Kolay değil, yıllar boyunca hiç yapılmamış işler bizim dönemimizde yapıldı. Mahalle kreşleri yoktu, süt dağıtımı yoktu. Güneş enerji santralleri yoktu. Park yapımı konusunda çok yavaşlardı. En basitinden söyleyeyim köylerimize 50’ye yakın hayır yeri yaptık. İnsanlar önce bir tepki gösterdi ve bunları küçümsemeye çalıştı. Sonra baktılar vatandaş bu hizmeti çok beğeniyor. Sonra biz de yapıyorduk zaten demeye başladılar. Hayır yapılmıyordu. Bizden önce birçok hizmet Akhisar’da yapılmıyordu. Bununla da gurur duyuyoruz ve örnek olduğumuzu da düşünüyoruz. Örnek vereyim, birçok belediyenin söyleminde güneş enerji santralleri kurmak var. Yapan belediye sayısı çok az Türkiye’de ve biz bunu Akhisar’da yaptık. 

“BELEDİYEYE YÜK OLDUĞUM TEK KONU BENZİN PARASI. O DA, ÇOK ÇALIŞTIĞIMIZ İÇİN”

Şunu da eklemek istiyorum; Belediye Başkanlığı görevini hiçbir zaman şahsi çıkarlarım için kullanmadım. Ne kendime ait bir arazi aldım, ne beton santralim var ne de Akhisar Belediyesi’ne yük oldum. Yaptığımız yurt içi ve yurt dışı gezilerini kendi cebimizden ödemeye çalışıyoruz. Gittiğimiz hiçbir yerde belediyeye ödettirdiğimiz bir fatura göremezsiniz. Denetim komisyonumuz incelemiştir. Kendi cebimizden ödüyoruz. Benim belediyeye yük olduğum tek konu benzin parası. O da çok çalıştığımız için.

Her ihalemizi, her meclisimizi şeffaf belediyecilik anlayışımız ile canlı yayında yapıyoruz. İsteyen her vatandaşımız takip edebiliyor. Bu işler daha önceden Akhisar’da hiç yapılmadı. Ne alındı, ne satıldı halkımızın hiçbir bilgisi yoktu. Şimdi şeffaf şekilde takip edebiliyorlar. Çok şükür 4 yıllık görev süremizi bir tek soru işareti veya şaibeli iş olmadan geçirdik. İnşallah bu şekilde devam etmeyi Allah bize nasip eder. Babam Ahmet Dutlulu belediye başkanlığı görevini böyle bitirdi. Ben kendisini saygıyla anıyorum. Onun hakkını ödeyemeyeceğimizi düşünüyorum. İnşallah bizim çocuklarımız da Akhisar sokaklarında gezerken aynı duyguları hisseder. Ben bu şehri çok seviyorum ve bu şehre hiç durmadan yorulmadan layıkıyla hizmet etmeye, Akhisar’ımızı parmakla gösterilen bir ilçe yapmak için çalışmaya devam edeceğim.

“HEP BİRLİKTE ÇOK İYİ BİR BELEDİYE MECLİSİ ÖRNEĞİ GÖSTERDİK”

Bu süreçte bizimle uyum içerisinde çalışan Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Partili meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Ama ben ayrı bir teşekkürü de AK Partili ve Milliyetçi Hareket Partili meclis üyelerimize de etmek istiyorum. Zaman zaman fikir ayrılıklarımız, tartışmalarımız oldu ama  hep belli bir seviyede kaldı. Birbirimize olan sevgi, saygımız hiç eksilmedi. Hep birlikte çok iyi bir belediye meclisi örneği gösterdik. Akhisar’ımızın menfaati için tüm siyasi partiler çok güzel çalıştı. Bu konudaki uyumunuz ve Akhisar sevginiz için hepinize teşekkür ediyorum.

DENETİM KOMİSYONU RAPORU OKUNDU

Meclise sunulan 3 ek gündem maddesinin gündeme alınması oybirliği ile kabul edildi. Hemen ardından Denetim Komisyonu ile ilgili meclis bilgilendirmede bulunan Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyesi Ruhan Tatlıdil, “Komisyon üyelerimiz Nurullah Zağlı, Ensar Muştu , Ali Rıza Çelik ve Fikret Türk ile birlikte toplamda 44 toplantı gerçekleştirdik. Tüm komisyon üyelerimizle birlikte verimli, uyumlu ve partiler üstü bir çalışma gerçekleştirdik. İlk hafta belediye tarafından yapılan ihaleler, ikinci hafta satın alımlar ve ödeme emirlerinin toplamının yüzde 10’u kadarı seçilip incelendi. 3. Hafta belediyenin 2022 yılı tahmini bütçesi ile gerçekleştirilen bütçesi incelenip müdürlüklere dağılımı detaylı olarak incelendi. 4. Hafta belediyenin müdürlükleri 2022 yılı boyunca yaptıkları çalışmaları anlattılar. 5. Hafta belediye hizmet binası dışındaki tesisler, park ve bahçeler ile kırsal mahalleler fiziki olarak denetlendi. Son hafta ise denetim sonucu oluşturulan bulgular bir araya getirilip değerlendirilmiş ve denetim raporu olarak hazırlanmıştır. Bu yıl tespit ve tavsiyelerimiz 5 maddeden oluşmaktadır. Geçen seneki denetim komisyonun tespit ve tavsiyelerinin neredeyse tamamı yerine getirilirmiştir. Bu performanstan ötürü öncelikle Başkanımız Besim Dutlulu’ya, başkan yardımcılarımıza, müdürlerimize ve çalışanlarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz

Yapılan incelemelerde belediyemizin 2022 yılı bütçesi 400 milyon TL, gerçekleşen gelir 328 milyon 726 bin 569 TL, yani gerçekleşen yüzde 89 oranında büyük bir rakam. Gider, 391 milyon 355 bin 220 TL, yani gerçekleşen oran yüzde 98. Biz komisyonumuz boyunca tüm ihale dosyalarını, doğrudan alımları ve özel kalem harcamalarını tek tek inceledik. Her şey usulünce yapılmış, fatura fatura dosyalanmıştı. Her şey oldukça şeffaftı. Bilgilerinize sunarım” ifadelerini kullandı.

Akhisar Belediye Meclis toplantısında görüşülen 2., 3., 4. gündem maddeleri oy birliğiyle 5. Ve 6. Gündem maddeleri ise oy çokluğuyla kabul edildi. 7. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edilirken, 8. Ve 9. Gündem maddeleri oy birliği ile İmar, Plan Bütçe ve Kanun Nizam Komisyonu’na sevk edildi. Gündemin 10. Maddesi oy birliği ile Kanun Nizam Komisyonuna,11. Ve 12. Maddeler ise İmar Komisyonuna sevk edildi. Komisyonlardan gelen 4 adet raporun 3’ü oybirliği ile 1’i oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis sonunda bir sonraki  meclis toplantısının 2 Mayıs Salı günü saat 16.00’da  yapılması kararlaştırıldı. 

SMA HASTASI EBRAR BEBEĞE YARDIM GECESİ DÜZENLENECEK

Meclis sonunda tekrar söz alan Başkan Dutlulu, SMA Hastası Ebrar Bebek için tüm Akhisar halkından destek istedi. Başkan Dutlulu, “Ebrar’ı kurtarmak hepimizin elinde. İlk günden beri biz, ailesi, gönüllüler ile birlikte mücadele ediyoruz ama tüm Akhisar halkının desteğine ihtiyacımız var. Şunu söylemem gerekiyor, bu konu sosyal bir devletin görevidir. Yani hasta çocuklara bakmak, onların tedavisini gerçekleştirmek, sağlık hizmetleri ile övünen bir devletin mutlaka ilgilenmesi, unutmaması gereken bir konudur. Ama ne yazık ki, şu anda öyle bir sosyal devletimiz yok. Bu sebepten dolayı bu iş Akhisar halkına düştü. Destek veren herkesten Allah razı olsun, ama yeterli değil. Burada tüm siyasi partilerimizin temsilcileri var; 26 Nisan’da Ebrar Bebeğimize yardım gecesi düzenleyeceğiz. Ben tüm meclis üyelerimizin, Akhisar’ımızdaki tüm zenginlerinin desteklerini bekliyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Ebrar Aktürk’ün Babası Mehmet Aktürk, “Şu anda toplanan bağış miktarı yüzde 42’ye ulaştı. Bugün bir baba olarak bu imtihan benim başımda. Ben inanıyorum ki Akhisar’ımızda maddi durumu yerinde olan iş adamlarımız, hayırseverlerimiz bizleri 26 Nisan gecesinde yalnız bırakmayacak, Ebrar kızımıza destek olacak. Burada tüm siyasi partiler var, hepinizin desteğini canı gönülden bekliyorum. 8 buçuk aydan beri gün geçtikçe kızımız gözümüzün önünde eriyor. Ben başaracağımıza inanıyorum. Bergama bunu başardı, Turgutlu başardı ve Akhisar’da bunu başarabilir. Rabbim kimseyi evladı ile sınamasın. Destekleriniz bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.