AKHİSAR KULİS HABER

BİLİM VE ENERJİ PARKI, AKHİSAR’DA HİZMETE GİRDİ

Türkiye’nin lider özel sektör elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim tarafından Akhisar’da hizmete açılan Bilim ve Enerji Parkı’nda çocuklar hem eğlenecekler hem de fiziği, matematiği ve diğer bilimsel kuramları deneyimleme fırsatı bulacak.

BİLİM VE ENERJİ PARKI, AKHİSAR’DA HİZMETE GİRDİ
26 Ocak 2024 - 22:00

Türkiye’nin lider özel sektör elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, Akhisar’da deneyim üzerine kurgulanan Bilim ve Enerji Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Öğrenci ve ziyaretçilerin teorik bilgilerini pratiğe dönüştürebilmelerini sağlayacak şekilde tasarlanan parkın açılışına Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale ve Enerjisa Üretim yönetim ekibi katıldı. Akhisar Belediyesi ve Tales Matematik Müzesi iş birliğiyle hayata geçirilen ve halka açık bir alana kurulu olan park, toplam 28 farklı materyalden oluşuyor. Bilim ve Enerji Parkı deneyim temelli bir yapıya sahip olma özelliğini de taşıyor. Her bir materyal, konu anlatımlı açıklayıcı tanıtım levhalarıyla desteklenirken ayrıca QR kodlar aracılığıyla parkın içeriklerine daha detaylı bir şekilde de erişilebiliyor. Bu sayede, öğrencilere ve ziyaretçilere teorik bilginin pratikte deneyimlenmesi fırsatı sunuluyor.

Türkiye’de ikincisi açılan Bilim ve Enerji Parkı’nın yanı sıra, aynı alanda çocuk oyun parkı da bulunan ve toplamda 600 metrekarelik alana sahip park, halkın kullanımına sunuluyor.

Enerjisa Üretim, Bilim ve Enerji Parkı’nın yanı sıra çocukların ve yetişkinlerin keyifli vakit geçirebileceği oyun parkı, basketbol sahası ve yeşil alanlarıyla Akhisar ilçesine değer katmayı hedefliyor. Bilim ve Enerji Parkı projesiyle bölgede eğitim, bilim ve enerji alanlarını bir araya getirerek toplumun bilinçlenmesine de katkı sağlamayı amaçlıyor.

Açılış töreninde konuşan Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, “Yaşama saygı duyarak daha güzel bir gelecek için enerji üretme mücadelesi veriyoruz. Her gün bin 200 arkadaşım tüm Türkiye’nin elektrik ihtiyacını karşılamak için aynı zamanda Avrupa’da sağlıklı bir şekilde elektrik ve doğalgaz ticareti yapmak için ter akıtıyor. Ancak Enerjisa her zaman kendisinin ötesinde bakmak istiyor. Bugün de yine geleceğe dair adım atmak için buradayız. Bu tesis buraya kazandırmamıza destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Akhisar Enerji ve Bilim Parkı daha güzel şeylere vesile olmasına, Akhisar’dan yenilenebilir bir enerjiyle bütünleşebilen yeni nesillerin oluşmasına hizmet eden bir tesis olacak” dedi.

Parkın açılmasına katkı sağlayan Tales Matematik Müzesi Kurucu Ortağı Alp Ayaydın, “Bu süreçte bazen şans da yardımcı olmalı. Biz 2016 yılında Türkiye’de Türkiye’de üretilen ilk bilim fuarını gerçekleştirdik. Daha sonra biz kendi yağımızda kavrulurken önce Enes beyler daha sonra İhsan beyler onların da davetiyle ‘Bu değer sadece Aydın’da kalmamalı, Türkiye’nin dört bir yanına bu değeri götürmeliyiz’ dediler. Onların da emeği ve eforuyla beraber Akhisar Belediyemizin desteğiyle bu parkı bugün buraya kazandırmış olmaktan çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ise, “İnşallah burası aktif olur. Benim en büyük temennim dolu dolu günler geçer. Bizim Akhisar’daki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi bizden önce çok fazla mekanın olması ancak bu mekanları efektif bir şekilde kullanılmamasıydı. En önemli yaptığımız şey boş atıl olan mekanları dolu hale getirmek” dedi.

Programın sonunda düzenlenen basketbol gösterisi ise izleyen nefeslerini kesti. Profesyonel sporcular birbirinden heyecanlı akrobatik hareketlerle izleyenlere unutulmaz bir gösteri sundu.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.