AKHİSAR KULİS HABER

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILI AKHİSAR’DA TÖRENLE ANILDI

Türk milleti 18 Mart 1915’te tarihe adını altın harflerle yazdırdı ve Çanakkale’de çok büyük bir zafer kazandı. Çanakkale’nin “geçilmezliği” tüm dünyaya ispat edildi. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıldönümünü kapsamında Akhisar Şehitliğinde anma programı düzenlendi.

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILI AKHİSAR’DA TÖRENLE ANILDI
18 Mart 2024 - 14:46

Akhisar Şehitliğinde düzenlenen programa Akhisar protokolü, şehit yakınları, gaziler, askeri erkan ve öğrenciler katıldı. Akhisar Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Akhisar Temsilcilerinin çelenk sunumunun yapıldığı törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Hava Meydan Komutanlığı Hava Piyade Üsteğmen Yunus Arı, “ Bugün, bağımsızlığımızın timsali, milletimizin vatanı uğruna sergilediği fedakârlığın ve kahramanlığın bir destanı olan Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıldönümünün gururunu ve aziz şehitlerimize karşı olan vefa görevimizi yerine getirmenin onurunu bir kez daha yaşıyoruz.

Ayrıca bugün, siperler arasındaki mesafenin sadece birkaç metre ve ölümün kaçınılmaz olduğu bir muharebede, öleni görüp kısa bir süre sonra kendisinin de öleceğini bildiği halde en ufak bir duraksama göstermeden, yılmadan savaşarak, milletimizin sarsılmış özgüven duygusunu yeniden kuvvetlendiren Çanakkale ruhunun oluşturduğu gündür.

Türk tarihinin dönüm noktalarından birini oluşturan; Çanakkale Savaşı yalnız Türk tarihini değil aynı zamanda dünya tarihinin de önemli cephelerinden biri olmuştur. Türk askerinin, erinden en üst komutanına kadar savaşın her safhasında gösterdiği dillere destan başarısı, milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra, harp sahasında düşmanından bile esirgemediği merhameti ve şefkati tüm insanlara örnek olmuştur.

Çanakkale Savaşları; bir varlık mücadelesi, bir kahramanlık abidesi olarak tarihteki şanlı yerini almıştır. Yine bu zafer, ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir askeri dehanın tarih sahnesine çıkmasına vesile olmuştur.

Vatanı ve istiklali için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan aziz Türk Milletinin albayrağa sarılı kınalı evlatları, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi; 1950 yılında Güney Kore’de, 1974 yılında ise Kıbrıs Barış Harekatı’nda Kıbrıslı Türk kardeşlerinin canlarına ve namuslarına olan düşmanca saldırının bertaraf edilmesinde etkin rol oynamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasını sağlamak maksadıyla 1984 yılından bu yana iç güvenlik harekat bölgesinde, sınır ötesi operasyonlarda ve 15 Temmuz’da, bölücü terör örgütü mensuplarına karşı mücadele sürdürülmüş ve sürdürülmeye devam etmektedir.

Değerli şehit aileleri; Müsterih olunuz. Onlar, üzerinde sonsuza dek özgürce yaşayacağımız kutsal vatanımız uğruna şehit oldular. Bizlere varlığı ile her zaman güven ve gurur veren özgür bir vatan ve Türk Silahlı Kuvvetlerini miras bıraktılar. Bu vatan için yaşadılar ve bu vatanın kalbine gömüldüler. Bugün güzel yurdumun her köşesinde bütün milletimiz, onları sevgi ve saygıyla yaşatıyor, minnet ve rahmetle anıyor.

Aziz şehitlerimiz! Kahraman savaşçılar olarak, vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü uğrunda canlarınızı verdiniz. Bizlere emanet ettiğiniz bu bağımsız ülkenin semalarında ebediyyen dalgalanacak olan ay yıldızlı bayrağımız altında ruhunuz uyusun.

Biliniz ki; tertemiz kanlarınızla suladığınız kutsal vatanımız, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karada, denizde ve havada en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bu uğurda bizlerde sizler gibi, vatanın asker yeminine sadık, yılmaz ve yenilmez bekçileri olarak gerektiğinde canımızı seve seve feda etmeye hazırız.

Bu kutsal vatanı bize emanet eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anarken, vatanı uğruna şehadet mertebesine ulaşan, canlarını bayraklaşan vatan topraklarına feda eden bütün aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran, saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Konuşmanın ardından Akhisar Kaymakamı Murat Kütük şeref defterini imzaladı. Akhisar İlçe Müftülüğünce Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Yapılan duanın ardından protokol üyeleri, şehit yakınları ve programa katılanlar şehitliğe karanfil bıraktı.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.