AKHİSAR KULİS HABER

DEPREMZEDE ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN “ÇOCUK GELİŞİM BİRİMİ” KURULDU

Kahramanmaraş ve çevre illerde yaşanan deprem felaketinden sonra enkazdan kurtarılan, deprem bölgesinden Akhisar’a gelen vatandaşların, yaraları sarılmaya devam ediliyor. Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi’nde depremden psikolojik etkilenen çocuklar için poliklinik hizmeti veren “Çocuk Gelişim Birimi” kuruldu.

DEPREMZEDE ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN “ÇOCUK GELİŞİM BİRİMİ” KURULDU
13 Mart 2023 - 13:05

Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Sinem Albayrak, “ biz hastane olarak sağlık hizmetleri konusunda bize başvuran depremzede vatandaşlarımıza en kaliteli sağlık hizmetini vermeye çalışıyoruz. Ancak bu felakette unutulmaması gereken çok önemli bir konu var. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımız. Çocuk hastalarımızın deprem nedeniyle yaşadığı travmalardan profesyonel destek ile kurtulması çok önemli. Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde çalışan çocuk gelişimi uzmanlarının bu konuda yardıma hazır” dedi.

ÇOCUK GELİŞİM UZMANLARI GÖREVE HAZIR

Çocuk Gelişim Uzmanları Mehtap Aksu Dikmenli ve Zübeyde Nur Yaşar Özyaka yaptığı ortak açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemizde yaşanan deprem felaketinden en çok etkilenen gruplardan biri de 0-18 yaş arasındaki bireylerdir. Yaşanılan felaketten etkilenip ilçemize gelen ve felaketi birinci elden yaşamadan televizyon ve sosyal medya aracılığıyla etkilenen çocuklarımız için hastanemiz çocuk gelişim biriminde çalışan, iki farklı çocuk gelişim uzmanımız bulunmaktadır.

Bu süreçte deprem olacak korkusu, yalnızlıktan ve karanlıktan korkma, anne babayla yatmak isteme, yüksek seslere karşı hassasiyet, alt ıslatma, kekeleme vb. davranışlar ortaya çıkabilmektedir. Ailelere bu süreçte ortaya çıkan davranışlarla baş etme yöntemleri anlatılmakta, çocuklarda oluşan deprem korkusu ve gelişen kaygılarla ilgili destek verilmektedir.

Bu görüşmeler dışında çocuk gelişim birimimizde 0-18 yaş arasındaki normal gelişim gösteren ve özel gereksinimi olan çocukların zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını destekleyici programlar geliştirip, bu çocukların gelişim takibi, değerlendirmesi ve ailelerine danışmanlık da yapılmaktadır”

Çocuk gelişim biriminden destek alınabilecek diğer durumları sıralayan Dikmenli ve Özyaka, “Sağlıklı çocuklarda gelişim takibi ve ana baba bilgilendirmesi, Prematüre çocuklarda gelişim takibi, Teknoloji ve televizyon bağımlılığı, Davranış problemleri ( tırnak yeme, parmak emme, saldırganlık, öfke problemleri vs.), Beslenme ve uyku problemleri, Tuvalet alışkanlığı süreci ve gece alt ıslatma, kaka kaçırma, Gecikmiş konuşma-kekemelik, Okul uyum sorunları, Akran zorbalığı, Çocuğun ilkokul sürecine hazır bulunuşluğunun değerlendirilmesi, Öğrenme güçlüğü, okuma yazma problemi, dikkat eksikliği, 2 yaş sendromu, Kardeş kıskançlığı, Sınav kaygısı, Çocukluk dönemi korkuları, Boşanma ve vefat durumunda danışmanlık, Gelişim ve zeka testleri” dedi.

HAFTA İÇİ MESAİ SAATLERİNDE HİZMET VERİLECEK

Çocuk Gelişim Birimine başvuru başvurabilmek için, hafta içi mesai saatlerinde Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından yönlendirme gerektiği belirtildi.  

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.